מאסטר ה-NLP: "תמציאו את עצמכם מחדש אחרי הקורונה"

אל תחשבו שאתם יודעים מה טוב לכם, קבלו את השינויים מנקודת מבט מכילה, ותפנימו שלהיות אופטימי זה להיות ריאלי. מאמן ה-NLP, שחר כהן, עם המתכון לחזרה מוצלחת לחיים שאחרי המגפה

8 דק׳

שחר כהן | צילום: מעיין קאפח

שחר כהן | צילום: מעיין קאפח

שתף:

שחר כהן | צילום: מעיין קאפח

בשנה האחרונה העולם כולו עבר טלטלה. גם אם אפשר כבר לראות את האור בקצה המנהרה, אין ספק שההשלכות הרגשיות של מגפת הקורונה יישארו איתנו לאורך זמן. למעשה, בהיבט זה, חלקנו אף נחווה תסמינים של פוסט טראומה ככל שהחיים יחזרו אט אט למסלולם.

 

שחר כהן, מאמן NLP בכיר, הוא אחד מהאנשים שחוו את ההשפעות הנפשיות של תקופת הקורונה על מתאמניו (וגם על עצמו). כהן, שנחשף לעולם ה-NLP כבר בעת שירותו הצבאי, השתמש בכלים מתוך השיטה הפופולרית להתמודדות עם האתגר שהעולם לא ראה כמותו מזה עשרות שנים.

 

 

 

 

הזדמנות בכל קושי

ישראלים רבים נחשפו בשנים האחרונות ל-NLP, שיטת הניתוב הלשוני פיזיולוגי שמציעה מגוון טכניקות ומיומנויות פסיכולוגיות במטרה לגרום לשינוי במחשבות, ברגשות ובהתנהגות ובעקבות כך לזניחת דפוסים והרגלים אוטומטיים שמגבילים אותנו.

 

כהן מסביר שמטפלים בעלי שם עולמי, כמו מילטון אריקסון, הצליחו לחולל קסמים באנשים על ידי שימוש בשפה. "השפה מאפשרת להטמיע מסרים שעוזרים ליצור שינויים", הוא אומר, "וזוהי בסופו של דבר המהות של ה-NLP – ליצור שינויים רגשיים דרך עבודה עם התת מודע ושימוש בשפה".

 

לדברי כהן, שיטת ה-NLP עברה שינויים רבים במהלך השנים, עד שהיום אין לה הגדרה אחידה אחת. יש מי שמשתמש בה לטיפול קוגניטיבי, יש כאלה שלוקחים אותה לעבודת עומק וריפוי פנימי, ואחרים לוקחים את התרגול לעולמות העסקיים ולשיפור הכלים לשיווק.

אישה עומדת בין אקלים צחיח לאזור שטוף שמש ופורח
"המחשבה שאנו יודעים מה טוב היא אשליה" | צילום: shutterstock

איך אנחנו יכולים למנף את חוויית הקורונה לכיוון חיובי?

"וינסטון צ'רצ'יל אמר 'אדם פסימי רואה את הקושי בכל הזדמנות, אדם אופטימי רואה הזדמנות בכל קושי'. כלומר, הפרשנות שלנו של המציאות משפיעה על התגובה שלנו. כשאנו מדברים על שינויים, השאלה היא איך אנחנו מסתכלים עליהם. אם אנחנו מתבוננים על שינויים כקטסטרופה, זה מאוד מלחיץ, אבל חרדה היא מתנת התעוררות. היא קוראת לנו לשינוי.

 

"אחת המתנות הגדולות שהקורונה נתנה לנו היא שהמתח והלחץ הביאו המון אנשים לפנות למדיטציות. אני מקבל פידבקים שהמדיטציות והדמיון המודרך עוזרים לאנשים להירגע, למצוא את המקום שלהם, להפחית חרדות ולפתור נדודי שינה".

 

נבואה שמגשימה את עצמה

כהן מספר כי בשנה האחרונה חלה עלייה דרמטית בכמות האנשים שפנו לתהליך אימון אישי. "בתחילה, החרדות של האנשים נגעו בעיקר לבריאות, אבל די מהר הן הפכו להיות ביחוד סביב כסף".

 

 

 

 

מה מאפיין את אלו שביקשו עזרה?

"פנו אלי גם אנשים שפוטרו מהעבודה, וגם עצמאים כמו אנשי במה או בעלי חנויות שהעסק שלהם לא יכל לתפקד. שם ראיתי רמות סבל וחרדה הרבה יותר גבוהות, גם כי מדובר במפעל חיים שמתמוטט וגם כי התמיכה מהמדינה היא הרבה יותר קטנה.

כשלאדם אין מושג אם ומתי הוא יוכל לחזור לעבוד במקצוע שלו, זה גורם לא רק לדאגה כלכלית אלא גם לתחושת חוסר אונים ואובדן זהות.

מה אתה מציע למי שאיבד את העבודה או את העסק שלו וצריך כעת להתחיל מחדש?

"הפתרון הוא אותו פתרון לשכיר ולעצמאי; הדבר הכי משמעותי שניתן לעשות הוא לעבוד כנגד האמונה שאנו חסרי אונים, שדברים לא תלויים בנו ושאין לנו שליטה על המציאות. זוהי אמונה הרסנית ביותר, קודם כל מכיוון שהיא מכניסה לדיכאון.

גבר חובש מסכת פנים ומוציא מטבעות מקופת חיסכון
למנף את הקורונה לצמיחה כלכלית | צילום: shutterstock

"מחקרים, כמו אלה שערך הפסיכולוג מרטין סליגמן, ממייסדי הפסיכולוגיה החיובית, מראים שאחד הגורמים המרכזיים לדיכאון הוא תחושת חוסר שליטה. כשאדם מתחיל לשקוע בעצמו הוא פחות אקטיבי ופחות יצירתי ואז מתחילה גם תגובת אינטראקציה עם הסביבה.

 

"בהתחלה הסביבה מנחמת, אבל עם הזמן האדם מאבד את נקודות התמיכה בחיים שלו כי אנשים בסביבתו גם עסוקים ולחוצים. זה כמובן מחזק את האמונה שאין לנו מה לעשות והנבואה הולכת ומגשימה את עצמה.

 

"מצד שני, אם מחדירים לבן אדם את האמונה שהוא בשליטה, שהדברים תלויים בו, שגם כשהעולם משוגע לגמרי בגלל הקורונה והמדינה סגרה לו את העסק, עדיין יש לו יכולת להשפיע על המצב, להמציא את עצמו מחדש ולהפוך קושי להזדמנות, זו גם אמונה שמגשימה את עצמה.

 

"זו בדיוק האמונה שגורמת לנו לשמור על קשר עם העולם, להיות פעילים ולהגן על מערכות יחסים – וכך להצליח ולמנף את המציאות ואף להגדיל את ההכנסות. מי שהיה בתחילת הקורונה עם האמונה שהוא בשליטה או בניגוד לכך, חסר אונים, זה מה שיצר לו את המציאות יותר מאשר נסיבות החיים".

 

כהן רוצה להדגיש: "אין פה מסר מתנשא שאומר: 'אתם אשמים במצב כי הייתם פסימיים'. להפך, זה מסר שמושיט יד ואומר, כן, לפעמים החיים שמים לנו מכשולים, לפעמים אנחנו נופלים וזה קורה לכולם, אבל בסוף מה שיקבע את אם נצליח לעבור את המשוכה ולצאת מחוזקים, זאת בעיקר הגישה שלנו".

 

 

 

 

הכל חוזר אלינו

לפי כהן, יש שלושה רבדים של עבודה בשיטת NLP; פירוק האמונות המגבילות, השתחררות מחוויות העבר ובניית קשר ייחודי שנוצר בין המאמן למתרגל השיטה.

 

הרובד הראשון הוא רובד של שיחות ושאילת שאלות. המומחיות של ה-NLP היא לפרק את מערכת האמונות של האדם דרך דפוסי שפה מסוימים. קודם כל צריך לזהות את האמונה, ואז לפרק את הנימוקים שאנשים מספקים לאמונה שלהם. למשל, 'אני מסעדן והתחום הזה כבר לא יחזור' או 'פוטרתי מהעבודה הכי טובה שכל כך אהבתי'.

 

"דרך השיחה מפרקים את הנימוקים ועוזרים לאדם להבין שהכל זה עניין של נקודת מבט, ואין פה אמת מוחלטת. לצורך הדוגמה, האמונה שלאחר הקורונה אפשר להמציא את עצמך מחדש יכולה להיות נכונה באותה מידה. הבעיה היא שהמוח שלנו הרבה פעמים מחפש אוטומטית את הנימוקים והראיות לאמונה השלילית, ואם זה מה שהוא מחפש הוא מוצא וכך נוצרת לה מציאות לא רצויה. ברגע שאנחנו עוצרים ובוחנים מחדש את הדברים, אנחנו יכולים להיפתח לאפשרויות.

אישה מאושרת מסתכלת מהחלון בזמן שמסיכת הקורונה על השולחן
עניין של נקודת מבט | צילום: shutterstock

"הרובד השני והעמוק יותר הוא עבודה עם חוויות העבר. פעמים רבות נראה שלאדם אחד הקורונה גרמה באופן אוטומטי להיכנס לחרדות כלכליות, ואצל אדם אחר המחשבות נותרו חיוביות יותר – זה קשור לחוויות העבר שלנו.

בן אדם שגדל בבית עם לחצים כלכליים, שאבא שלו שידר לו תחושת מחסור, כעת, כשהוא אבא לילדים, ופתאום מגיע המצב הזה של טלטלה פיננסית, אז הכל חוזר אליו, במיוחד אם הרגש הזה מודחק.

"צריך להבין איך העבר משפיע ולשחרר חוויות כאלה ולא רק עם כסף. בסוף זה יושב על דברים עמוקים יותר, למשל דימוי עצמי: האם אני מסוגל? האם אני מוכשר?

"יכול להיות שילד שתמיד ספג ביקורת בבית הספר והרגיש שהוא לא מספיק טוב, לא משנה כמה הוא התאמץ, כעת, כאדם בוגר שפיטרו אותו מהעבודה, הכל חוזר אליו.

עוד ב לנפש

מדיטציה: 9 טיפים שמתחילים חייבים להכיר

לכתבה המלאה

"הוא נושא תחושה שהוא לא מספיק טוב ולכן מפטרים דווקא אותו. והנה עכשיו הוא שולח קורות חיים ומנסה למצוא עבודה אחרת ולא חוזרים אליו.

 

"אם לא משחררים את הרגש המאוד מודחק ועוצמתי הזה, השיחות לבד לא יעזרו. הדרך הכי עוצמתית לשחרר את העבר היא דרך מדיטציה, שעוזרת לשחרר את הרגש ברבדים יותר עמוקים.

 

"הרובד השלישי הוא הקשר שנוצר בין המנחה למונחה. אני מאמין בגישתו של קרל רוג'רס שמדבר על החשיבות של כנות ואמפתיה. רבים מאיתנו ספגו בילדות ביקורת מההורים וקיבלו אהבה מותנית, מה שמאוד מערער את הביטחון העצמי.

אישה מביטה בטלפון על רקע אורבני, ועליה צללית שלה פורשת ידיים
לשחרר את הרגש ברבדים יותר עמוקים | צילום: shutterstock

"במצבים כאלה שהבסיסים שמעניקים לנו ביטחון חיצוני כמו עבודה או עסק מתערערים, אז כל הדברים מהילדות חוזרים. חלק מהריפוי הוא להיות עם אדם שמקבל אותך ומכיל אותך ולא שופט אותך, ויחד עם ההכלה, לא מוותר, ומראה לך את הצד האופטימי של הדברים. כלומר, ממוקד בעוצמות ובחוזקות שלך ויחד עם זאת, דוחף אותך.

אנשים לא רגילים לזה, כי לרוב או שמכילים אותם ומגוננים עליהם, או שמבקרים אותם והם מרגישים שהם מאכזבים.

"יש חשיבות גם לכנות – כשאני כן בתור מנחה ולא מסתתר מאחורי מנגנוני הגנה של סמכות ועליונות ומדבר בגובה העיניים זה מאפשר לבן אדם להיפתח מולי. הקשר הבין־אישי הוא 50 אחוז לפחות מהתהליך".

 

אנחנו לא יודעים מה טוב לנו

כהן מודה שהוא עצמו חש לא פעם עייפות מהשינויים וחוסר הוודאות. כמי שהיה ממנחי ה-NLP הצעירים בארץ, וכבר בגיל 22 הקים את ערוץ היוטיוב הגדול מסוגו בישראל בתחום זה, מציין שגם אצלו נדרשה היערכות רגשית ועסקית מחודשת.

 

"אני מגיע מתחום של הרצאות. זה היה אחד מתחומי העיסוק העיקריים שלי והיו לי הרצאות סגורות שנה קדימה. בגלל הקורונה, נאלצתי להפסיק עם ההרצאות לחלוטין. אבל למרות זאת, השנה הזו דחפה אותי להתקדמות אדירה. הבנתי שהדיגיטל הוא כלי מעולה ושאפשר לעבור תהליכים יעילים גם שם.

 

"הקורונה אומנם שומטת את הקרקע מתחת לרגליים, אבל כמות ההזדמנויות שהיא יצרה לנו היא בלתי נתפסת וחשוב לנצל את זה".

 

 

 

 

מה עצת הזהב שלך לאנשים שרוצים להתמודד עם מצב של חוסר ודאות ולחץ?

"יש לנו אשליה שאנו יודעים מה טוב ומה לא. לדוגמה, פיטרו אותנו מהעבודה – איזו באסה. אבל אולי מזה תגיע לנו צמיחה יותר גדולה. מרגיע להבין שהמחשבה שאנו יודעים מה טוב היא אשליה.

 

"כשאנחנו מנסים לשלוט במציאות, בהכרח נהיה בלחץ כי המציאות מורכבת מדי מכדי שנוכל לעשות זאת. כשאנחנו מכירים בזה, זה משחרר מהלחצים".

האם הכתבה עניינה אותך?

כן לא

בנוסף

רוצים לקבל עדכונים על NLP למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

עוד באותו נושא

לנפש אני אבא או מנכ"ל? על האיזון הנכון שבין חיי העבודה והמשפחה

נשארתם עד שעה מאוחרת בעבודה ופספסתם את יום ההולדת של הילד? נשארתם לישון...

סימי שאואר

לנפש FOMO: הפחד להישאר מחוץ לעניינים ו-7 טיפים שיעזרו לכם להקל על עצמכם

האם גם אתם מוצאים את עצמכם גוללים את הפיד במשך שעות כדי לא...

ראיון עם:

מלי אלקובי

לנפש מאניה דיפרסיה: התסמינים, הגורמים והטיפול הטבעי

לאחר שכוכב הריאליטי, יוסי בובליל, שיתף בימים האחרונים כי הוא סובל ממאניה דיפרסיה...

סימי שאואר

לנפש 10 טריקים פסיכולוגיים שיצילו אתכם מכל סיטואציה

אם אתם משרתים לקוחות, שימו מראה מאחוריכם. אם אתם צריכים טובה, התחילו בלבקש...

מערכת LivA

סקס כמה זמן אתם באמת מחזיקים במיטה ואיך תוכלו למשוך יותר?

איזו אישה לא שמעה את בן הזוג שלה טוען: "יכולתי להמשיך יותר", ואיזה...

רויטל ונונו

עורכת ראשית

לנפש בואו ננסה לשמוע אתכם! שיחה עם הסטנדאפיסטית החירשת תכלת גינס

מעולם לא התייחסו אליה כמו אל מישהי חריגה ואולי זאת אחת הסיבות שבגללן...

ראיון עם:

תכלת גינס

סטנדאפיסטית ומרצה

לנפש לקבל מבלי לתקוף: האם אתם אנשים אסרטיביים?

אתם רוצים לעמוד על שלכם, אבל לא מעוניינים לעורר עוינות או להתנהג באגרסיביות....

צביה טורקניץ

לנפש איך להפוך משבר לניצחון: שיחה מרתקת עם נטע ריבקין על חוסן מנטלי

היא אחת מ- 3 המתעמלות האומנותיות היחידות בעולם שהתחרו ב- 3 אולימפיאדות במהלך...

ראיון עם:

נטע ריבקין

מאמנת לחוסן מנטלי ופרשנית ספורט

לנפש מה הסיבה שאתם ממשיכים לקרוא חדשות רעות?

תקופות קשות מדרדרות רבים מאיתנו לגלילה אינסופית באתרי החדשות וברשתות החברתיות - בחיפוש...

עדי כץ