liva.co.il

מדיטציה

אומרים שכל הגוף נמצא בראש, אבל לא כל הראש נמצא בגוף. מדיטציה מאפשרת ללכת אל מעבר לתודעה, מקום אותו רובנו לא מכירים, כדי למצוא את השלווה והאושר הטבעיים שלנו. למה המוח שלנו יכול להיות מכשול, ואיך גורמים לו "לנוח" גם כשהוא ערני וצלול? הצטרפו אלינו לחיפושים

קרא עוד >

הכי חם

מדיטציה

איך ללמד ילדים לתרגל מדיטציה?

תשכחו מכל מה שחשבתם; מדיטציה לילדים יכולה להיות קצרה, להיעשות תוך כדי הליכה, להשתלב במשחק ולכלול גם את מי שלא יכול לשבת בשקט למשך חמש דקות. כך תלמדו את הילדים להירגע, לפתח מודעות קשובה ולשפר את הריכוז

סימי שאואר

מדיטציה

מדיטציה לשפע: תרגילים לאושר ועושר

האם רווחה היא משהו שניתן לזמן או חלילה להרחיק מהחיים? מדיטציית השפע נסמכת על האמונה שאנחנו מושכים לחיינו בדיוק את הדבר עליו אנחנו שמים את הפוקוס. תרגילים במחשבה שיוצרת מציאות

מערכת LivA

רוצים לקבל עדכונים על מדיטציה למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

כתבה בדקה

צילום: shutterstock

5 תפיסות NLP שאתם חייבים להכיר - ומה הקשר לאנשים עשירים?אהבתם? שתפו

צילום: shutterstock

1 | מוח על טייס אוטומטי

המוח שלנו מכליל, מוחק ומעוות מידע באופן רובוטי היות והוא פועל פעמים רבות על מצב טייס אוטומטי כדי להשתמש בפחות אנרגיה כדי לעבד מידע. המוח נסמך על זיהוי חוויות דומות מהעבר על מנת לקבל החלטות מהירות בהווה. הבעיה היא שהעבר מפריע לנו לחוות דברים בצורה נקיה.

 אהבתם? שתפו

צילום: shutterstock

2 | דוגמאות נגדיות

הדרך לשנות את מצב הטייס האוטומטי של המוח היא ע"י זיהוי דוגמאות נגדיות. אם אתם מאמינים, לדוגמה, שאנשים עשירים הם "קרים" והתפיסה הזאת מונעת מכם הישגיות, כדאי שתיידעו את המוח שלכם בדוגמאות נגדיות על אנשים מבוססים שהם חמים ואיכפתיים. כך תוכלו לשנות את האמונה המגבילה.

 אהבתם? שתפו

צילום: shutterstock

3 | ניתוק מהסיטואציה

היכולת להיזכר בחוויה בצורה מנותקת מאפשרת לנו להתבונן בה באופן בלתי משוחד. במצב מנותק אנו צופים ממבט חיצוני וכגורם שלישי בסיטואציה אותה חווינו בעבר. אנו עדיין מקבלים את רוב המידע מהחוויה ומצליחים לנתח אותה ממצב זה, אך מנגד, לא חווים את ההשפעה הרגשית האינטנסיבית שלוותה לה.

 אהבתם? שתפו

צילום: shutterstock

4 | לעצב את התוצאה

כדי להימנע ממצב בו אנו רודפים אחרי מטרה ומגלים לבסוף שההקרבה לא הייתה שווה, עלינו לעצב את התוצאה הרצויה לנו. כדי לעשות זאת עלינו, בין השאר, להבין איך אנחנו מתארים את עצמנו בדרך ליעד, מה מונע מאיתנו להשיג את המטרה, ומה התוצאה הלא רצויה של הרדיפה אחר החלום.

 אהבתם? שתפו

צילום: shutterstock

5 | כוח הסקרנות ביצירת חיבור

על מנת לגרום לחיבורים הרמוניים עם הסביבה מומלץ להשתמש בכוח ההקשבה הסקרנית. הכללים לכך הם להימנע מלהפריע, לסתור, ולהוכיח, כמו גם לוותר על המילה "אבל" בתגובות שלנו לאחר. כמו בדוגמה של: "זה נחמד, אבל אתה יכול להשתפר". המילה "אבל" פירושה שכל מה שנאמר לפני כן נשלל.

 אהבתם? שתפו

מדיטציה Feed

מדיטציה

מדיטציה: 9 טיפים שמתחילים חייבים להכיר

אנחנו יודעים מה אתם חושבים: מדיטציה היא לא בשביל אנשים כמוכם, אין לכם זמן לזה, ואתם לא יכולים "להפסיק לחשוב". כל מה שאתם באמת צריכים זה נכונות להקדיש 2 דקות מחייכם לנושא, מדי יום. מה שיקרה לאחר מכן כנראה שיפתיע אתכם מאוד

מערכת LivA

מיינדפולנס

להבין ולצלוח את סריקת הגוף במיינדפולנס

מדיטציית סריקת הגוף במיינדפולנס היא סוג של MRI מֶנְטָלִי. המדיטציה, במסגרתה עוברים איבר-איבר בגוף ובוחנים את התחושות העולות ממנו, מעוררת לעיתים גם תחושת תסכול. כך תצליחו לעבור את סריקת הגוף בשלום ולהרוויח את המרב ממנה

אייל פלד

מדיטציה

מדיטציה למתחילים: מה הסוג שמתאים לך?

עבור חדשים בתחום, מדיטציה יכולה להיראות תרגול פשוט ומאיים בו־זמנית. אף שרבים מתנסים בה לראשונה במטרה להפחית סטרס, היתרונות הבריאותיים שלה נרחבים הרבה יותר - וכך גם המגוון של המדיטציות שניתן לבחור מבניהן. המדריך המלא לבחירת מדיטציה בהתאמה אישית

סימי שאואר

מדיטציה

מדיטציית שינה: איך יוגה נידרה תגרום לכם לישון בכאילו?

בלי לרוקן את מוחנו ממחשבות, אנחנו לא יכולים ללכת לישון. הפתרון: 45 דקות של תרגול מדיטציית השינה "יוגה נידרה" שהגוף יחווה כמו 3 שעות שינה. כיצד ניתן להביא את עצמנו למצב תודעתי שבין ערות לשינה ולהפחית מתח בחיים?

רקפת ואליק

עוד במדיטציה

לקבוצת "SELF" שלנו כבר נרשמתם?

כל העדכונים והטיפים בנושאי מדיטציה, מיינדפולנס, NLP וצמיחה אישית מחכים לכם שם

השאלון החם:

מה השינוי הבריאותי העיקרי שיישאר בחייך לאחר הקורונה?

1. אמשיך בריחוק חברתי - בלי לחיצות יד וחיבוקים

2.אני אקפיד יותר על היגיינה אישית, בעיקר שטיפות ידיים

3.אחזק את מערכת החיסון בעזרת אורח חיים בריא

4.לא יהיה שינוי. הכל יחזור לקדמותו

המדריך הבסיסי למדיטציה:

מדיטציה היא שיטת תרגול מנטלי העוסקת בהתבוננות או בהשתקפות, תוך התרכזות בנשימה ופעולות חזרתיות, במטרה להגיע לרמה מוגברת של מודעות רוחנית ורגיעה. בניגוד לכמה דעות מקובלות, מדיטציה איננה עניין אחיד וקבוע שמבוסס על ישיבה מזרחית ושינון מנטרות. למעשה, ישנם עשרות סוגי מדיטציה ומגוון גדול של טכניקות להפניית המיקוד ותשומת הלב.

 

המדיטציה הטרנסנדנטלית היא כנראה המדיטציה המפורסמת והפופולארית ביותר בעולם. היא לא מצריכה ריכוז או הכוונה מנטלית. מטרתה היא להביא את הרוח למצב של שקט ו"ניקיון", ללא עשייה וללא מחשבות, על מנת להפחית מתחים ולשפר את איכות השינה והשלווה הפנימית.

 

עוד טכניקות מדיטציה פופולאריות כוללות מדיטציית מנטרה, המכונה גם "מדיטציה קולית" – בה חוזרים פעם אחר פעם על צליל (כמו "אום"), מילה מסוימת או רצף של מילים. ומיועדת לשלווה, ולהשגת מטרות כמו זוגיות או שפע.

 

מדיטציית מיינדפולנס, או "קשיבות" בעברית, שצברה תאוצה רבה בשנים האחרונות ומקדמת נוכחות בהווה והפחתת חרדות בעולם של הסחות דעת. מדיטציית מטא, או "מדיטציית נדיבות-לב אוהבת", שמהותה שליחת אנרגיות חיוביות לאנשים בחיינו והפחתת תחושות כמו כעס, קנאה ומרירות. ומדיטציית צ'אקרה המבוססת על שחרור צ'אקרות (מרכזי אנרגיה) חסומות, הגעה לאיזון ולהרמוניה, וחיזוק יכולת הריפוי הטבעית של הגוף.

מקור השיטה:

מדיטציה נחשבת למסורת עתיקת יומין, ייתכן אף שעתיקה כמו האנושות עצמה בהתחשב ביכולות המדיטטיביות הפוטנציאליות שהיו לניאנדרטליים. על פי תיעודים מכתבים עתיקים, יש מי שמייחסים את מקורות הפרקטיקה להודו העתיקה של 1500 לפנה"ס, או לסין של המאה ה-3 וה-6 לפנה"ס הספירה, שם נזכרות צורות מוקדמות של מדיטציה.

מדיטציה - איך מתבצע התרגול:

מדיטציה מתבצעת בדרך כלל בישיבה ובמקום שקט תוך עצימת עיניים והתמקדות בנשימה, לעיתים תוך ביצוע ספירה לתזמון השאיפה והנשיפה. זמן התרגול הוא אינדיבידואלי ויכול לנוע בין דקות בודדות לשעה ויותר, כאשר 20 דקות של תרגול יומיומי נחשב לאופטימלי.

 

תרגול מדיטציה יכול להיות משולב בשינון מנטרה שהותאמה באופן אישי למתרגל על ידי מורה מוסמך למדיטציה, אך הדבר איננו הכרחי.

 

עבור מתחילים מומלץ להיעזר בהאזנה להקלטות של מדיטציה מודרכת, לפתוח בקצב איטי ולשמור על אדיבות וסבלנות כלפי עצמם בזמן התהליך.

יתרונות השיטה:

לתרגול מדיטציה, על שלל סוגיה, ישנם יתרונות בריאותיים מוכחים רבים. בין היתרונות הבולטים של מדיטציה ניתן למנות הפחתת מתח, חרדה ודיכאון.

 

ממצאים מדעיים העלו כי תרגול קבוע של מדיטציה מגביר את רמת הסרוטונין במוח (הורמון המעלה את מצב הרוח טוב), ומפחית את רמת הורמוני המתח.

 

מחקר הראה כי שמונה שבועות של מדיטציה סייעו להפחתת רמות גבוהות של החלבון המגיב C שעשויות להוות סימן מקדים להתפתחות מחלות לב. מדיטציה עשויה גם לסייע במניעת לחץ דם גבוה, הפחתת דלקתיות בגוף וחיזוק מערכת החיסון.

 

מחקרים מצאו שמדיטציה מועילה להפחתת תסמינים גופניים ופסיכולוגיים של פיברומיאלגיה.

למי מיועדת השיטה:

אין צורך ביכולות רוחניות יוצאות דופן כדי לתרגל מדיטציה, נדרשת רק סבלנות והתמדה לפני שמתחילים להרגיש בנוח עם הנושא.

 

יש מקרים בהם ההשפעה של המדיטציה תהיה מיידית, אך לעתים נדרשת סבלנות כדי לחוות את היתרונות הרבים לטווח הארוך.

 

מדיטציה מתאימה לבני כל גיל וניתן להתחיל ולבצע אותה בכל שלב בחיים. תרגול מדיטציה והפיכת השיטה להרגל מגיל צעיר, עשוי לסייע מאוד לילדים דרך כל חייהם הבוגרים, ולהפוך לכלי להתמודדות עם לחץ, חרדה, בעיות שינה וסוגיות של ביטחון עצמי.

להמשך קריאה