מיניות בריאה: האם אתם עומדים בקריטריונים?

אתם עושים את זה רק בחושך, כל קרבה פיזית מסתיימת אצלכם בסקס, ואת מיטב התנוחות למדתם מסרטוני פורנו. יצאנו לברר איך מטפלים מיניים חושבים שמיניות טובה צריכה להיראות. רמז: לא ככה

6 דק׳

בדרך "להבריא" את המיניות שלכם | צילום: shutterstock

בדרך "להבריא" את המיניות שלכם | צילום: shutterstock

שתף:

בדרך "להבריא" את המיניות שלכם | צילום: shutterstock

מה זו בכלל מיניות בריאה? האם מדובר במיניות שעושה לנו טוב פיזית ונפשית, מיניות ששומרת עלינו מפני מחלות מין, מיניות שאיננה כוללת התמכרות לפורנו וסקס, או שבעצם שרטוט של יעדים וגבולות שמסמנים לנו שאנחנו עושים דברים "כמו שצריך"?

 

תשובה קצרה תהיה כנראה שכל ההגדרות נכונות. אך אם בכל זאת נרצה להדגיש חלק מהותי במונח "מיניות בריאה" היא תהיה שמדובר בהרבה, הרבה יותר מסקס.

 

נחזור רגע לאחור, לרגע בו למדנו לראשונה על מין. רובנו קיבלנו את ההשכלה המינית שלנו דרך תוכן מיני בסרטים, גם בפורנו כמובן, דרך הדברים ששמענו מחברים, או להבדיל בעת שיעור חינוך מיני בבית הספר, וכמובן תוך כדי התנסויות.

 

יש מי ש"זכה" לשיחה על מיניות גם מצד הוריו, אך ספק אם הרעיון של מיניות בריאה כמכלול עלה בה.

 

יחד עם זאת, רובנו רוצים לדעת עוד, להשתפר וללמוד, ובטוחים שיש דרכים להפוך את המיניות שלנו, שהיא כאמור, הרבה יותר מאקט מיני, למשהו מעצים ומענג, וכמובן, בריא.

 

 

 

 

מאיפה מתחילים?

מטפלים מיניים שונים מסכימים בינם לבין עצמם כי ישנם מאפיינים שונים למיניות בריאה. חלק מהתובנות שלהם נבעו מסקר שערכו על כ-900 משתתפים שונים. בין האנשים שתרמו להתוויית אותם מאפיינים, הם המטפלים המיניים וונדי מאלץ, בארי וו. מקארתי ומייקל א. מץ.

 

מה מגדיר מיניות בריאה:

 

קבלה ואהבה של הגוף שלנו ושל בן או בת הזוג, ותחושת נינוחות מול עירום

אנשים שמקבלים ומחבקים את גופם, מצליחים ליהנות באופן מלא יותר מהמיניות שלהם, להרפות מעכבות ולייצר אינטימיות עמוקה יותר עם בני ובנות זוגם.

 

המחשבה שאפשר פשוט "להסתתר" בחושך בעת קיום יחסי מין, כדי לא לחשוף את עצמנו, היא מוטעית ומגבילה. מיניות בריאה מצריכה הבעת פגיעות בפני בן או בת הזוג, גם פיזית וגם רגשית, ובניית אמון.

מיניות הבריאה: אישה בהלבשה תחתונה באור יום
תעברו לאור | צילום: shutterstock

הבעת חיבה ויצירת מגע שלא רק למטרות קיום יחסי מין

המטפלים המיניים מעידים שיש נשים הנרתעות מלגעת בבן זוגן מתוך מחשבה שכל קרבה פיזית תוביל למין. באותה מידה, גברים עשויים להפסיק לבצע מחוות מסוימות מתוך הבנה שהן לא מובילות למקום אליו כיוונו. כדאי לזכור שמיניות בריאה כוללת מגע נטול אינטרס לסיפוק מיני, כגון, התכרבלות או החזקת ידיים.

 

הפסקת תחושת המחויבות לסקס ולעינוג בן או בת הזוג

מיניות בריאה מצריכה שני בני זוג שמביעים את רצונם וקולם במיטה ובוחרים לקיים יחסי מין או שלא לקיים יחסי מין על פי רצונם. בעל אשר זועף על אשתו, לדוגמה, כמה ימים לאחר שלא הייתה מעוניינת לקיים יחסים, לא מאפשר לה באמת את הבחירה החופשית שלה.

 

כדאי לזכור שאנשים לא אוהבים לחץ או שכנוע, וכשבן או בת הזוג מרגישים שסקס הוא בגדר חובה, זה לא מעיד על מיניות בריאה. יש להבין שזוגיות איננה כוללת מין זמין ותמידי.

 

גם בתוך מערכת יחסים ארוכה ומשמעותית תצטרכו לנהל משא ומתן על הרצונות, הצרכים וסדרי העדיפויות שלכם במיניות. יהיו רגעים בהם הציפיות שלכם לא יענו ותצטרכו להפעיל שליטה עצמית – פיזית ורגשית.

 

זה נכון אגב גם לגבי בן או בת הזוג שחשים פחות מיניים בשל פחדים או תסכולים, ויכולים לתעדף את המיניות בזוגיות שלהם על פני חסמים, ולטפל בעצמם על מנת להגיע לשם.

 

אם בן הזוג בעל הרצון הפחות, איננו מעוניין להגיע לאינטימיות באופן עקבי, הדבר מצריך פנייה לייעוץ ובירור הסיבה.

 

 

 

 

התמקדות בדרך ולא רק בגמירה

אם אתם מתמקדים בעיקר בביצועים ואורגזמות, אתם מצמצמים את המיניות שלכם לחלק גופני קטן ומוסיפים על עצמכם לחץ שעלול להוביל לחרדת ביצוע. יחסי מין אינם שורה של פעולות מכניות או פסיביות. מיניות בריאה מצריכה נוכחות רגשית ופיזית, וחיבור להנאה שאתם נותנים ומקבלים.

 

למיניות אידיאלית יש כמה היבטים, ביניהם גם אינטימיות וקשר נפשי, הוליסטיות ואפילו רוחניות. מערכת יחסים מינית בריאה מעניקה תחושה של ביטחון, חיבור ואישור.

מיניות בריאה: אל תתמקדו בביצועים
אל תתמקדו בביצועים | צילום: shutterstock

צבירת ידע

מיניות נעדרת השכלה היא פתח לחוסר סיפוק, היעלבויות וחיכוך. אישה שחושבת שבן הזוג שלה אובססיבי למין, לדוגמה, בעוד שהוא מפגין התנהגות נורמלית, תראה בו כמקור לבעיה. גבר שלא מבין את החשיבות של משחק מקדים עבור האישה שלו, לא יטרח להעצים את החוויה המינית שלהם.

 

אם מקורות הידע שלכם על מין הם מעוותים, סטריאוטיפים או סקסיסטיים, יכול להיות שהדבר הורס לכם את המיניות ומוביל לציפיות לא בריאות, לא מציאותיות ולאינטראקציות אינטימיות שליליות.

 

בנוסף, התוצאה עלולה להיות מיניות הכוללת ניתוק, אשמה, בושה, חרטה ותחושת ריקנות.

 

איזון והדדיות

בהתחשב בביולוגיה ובטסטוסטרון שלהם, גברים נוטים פעמים רבות להיות אלו שיוזמים את המגע הפיזי במערכת היחסים. כדי שמיניות תהיי בריאה עליה לאפשר לשני בני הזוג ליזום ולהביע הדדיות. זה כולל את רמת ההשקעה והנתינה הרגשית והמינית אחד כלפי השני.

 

יש לזכור שנשים נוטות לעיתים להתמקד באחר, גם על חשבון עצמן, והדבר עלול להוביל אותן למחשבה שהפרטנר שלהן, מנגד, לא מכבד אותן משום שהוא לא נוהג כמותן.

מאפייני מיניות בריאה: זוג מאוהב במיטה
פעם תורי, ופעם תורך לאהוב | צילום: shutterstock

גיוון

כדי שמערכת יחסים מינית תישאר חזקה ותוססת עליה להתחדש מפעם לפעם, ולא, הכוונה איננה להוספת פרטנרים נוספים למיטה ואימוץ דרך חיים פוליאמורית.

 

שובבות, הרפתקנות וכיף חייבים להגיע גם לחדר המיטות. צאו מהקיבעונות. השתמשו בצעצועי מין, שחקו במשחקי תפקידים, שנו תנוחות.

 

בנוסף, כדאי לזכור שמיניות בריאה אינה הערוץ הבלעדי לטיפוח עצמי ומומלץ למצוא שמחה בפעילויות גופניות וחושניות נוספות כמו אמבטיית קצף חמה או ריקוד משוחרר.

עוד ב יחסים ומיניות

בודקים ונהנים: מה הם צעצועי המין שהכי מתאימים לך?

לכתבה המלאה

התייחסות לאורגזמה הנשית

אף שייתכן שמיותר לציין זאת, האורגזמה הנשית, שלרוב היא מורכבת יותר להשגה, היא חלק בלתי נפרד ממיניות בריאה. לא פוסחים או מוותרים עליה בשום צורה.

 

אגב, זה לא אומר שכל האחריות מוטלת על הגבר ויכולת הסיפוק שלו. נשים רבות יכולות וצריכות להביע את עצמן יותר בבירור בסיטואציות אינטימיות, וכמובן לפרוץ את החומות הסובבות סביב מיניותן.

 

 

 

 

הבדלה בין תשוקה ותאווה

אנשים לעיתים מתבלבלים בין המונחים, אך מדובר בדברים שונים. תאווה היא אנוכית, אינה יודעת שובע, "אסורה", גשמית וממוקדת בעיקר בצד הפיזי של האקט. למעשה, ניתן לממשה עם "כל אחד". תשוקה, לעומת זאת, היא תחושה בריאה של רגש אינטנסיבי חיובי, והתלהבות כלפי בן/בת זוג ספציפיים או כלפי חוויה חושנית משותפת.

האם הכתבה עניינה אותך?

כן לא

בנוסף

רוצים לקבל עדכונים על יחסים ומיניות למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

עוד באותו נושא

היריון ולידה האם אישה מסופקת נכנסת להיריון מהר יותר?

הקשר בין הפוריות של זוגות לבין הסיפוק המיני והאישי שלהם נמצא עדיין במחקר...

אריאל רוז'יצקי

לנפש מבחן הסקרנות: האם נשים הן חטטניות וגברים הם חקרניים?

נשים סקרניות יותר לגבי בני הזוג שלהן. גברים יתקשו לעמוד בפיתוי של יומן...

צביה טורקניץ

זוגיות על האלימות שלא משאירה סימנים כחולים בסדרה Maid ובחיים

הוא אולי לא יכה אותה, אבל הוא ייפגע בכבודה וייקח לה את הרכוש....

דנית גולד

עורכת תוכן ראשית

סקס לגמור ביחד בשלט רחוק: הויברטורים הזוגיים שישפרו את חיי המין שלכם

אחד האתגרים של זוגיות הוא שחיקה בתחום הרומנטי וצורך בחידושים והפתעות. אבל אין...

בשיתוף עם:

אהבה ותשוקה

לנפש "גזלייטינג": האם אתם הורים רעים?

יצא לכם להגיד לילדים: "איך אתה יכול לזכור את זה? היית קטן" או...

סימי שאואר

זוגיות תפסיקו לדרוש מהגבר שלכן ותתחילו לדרוש מעצמכן: שיחת בנות עם רוני שינקמן

למה לנשים קשה יותר למצוא זוגיות, מדוע לעיתים נעדיף להישאר במערכת יחסים בינונית...

ראיון עם:

רוני שינקמן

בלוגרית ומאמנת זוגית

לנפש טריקת הדלת האחרונה: איך מתמודדים עם מרד נעורים בגיל ההתבגרות

צעקות וריבים אין סופיים בבית? שימו לב לחדשות הבאות: יכול להיות שבניגוד למה...

ראיון עם:

רועי אזולאי

מומחה להדרכת הורים ואימון מתבגרים

סקס המדריך לגסויות: איך "לדבר מלוכלך" במיטה?

איך עוברים משיח שגרתי, מכבד ואוהב עם בן או בת הזוג לדיבור מלוכלך?...

מערכת LivA

סקס המדריך למתחילים: כל מה שאתם צריכים לדעת על מין אנאלי

יש את מי שיכווצו את הלחיים של הישבן רק מהמחשבה שמשהו או מישהו...

נטלי רון