מערכת יחסים רעילה: איך מזהים ומה עושים

הוא אומר לך כל הזמן שאת לא מספיק טובה? היא לא מסכימה שתיפגש עם חברים בבר? יכול להיות שאתם מעורבים במערכת יחסים רעילה. הנה כמה סימנים שכדאי שתבדקו

7 דק׳

הקשיבי לקול הקטן שבראשך | צילום: shutterstock

הקשיבי לקול הקטן שבראשך | צילום: shutterstock

שתף:

הקשיבי לקול הקטן שבראשך | צילום: shutterstock

כבר תקופה ארוכה שקול קטן אומר לכם בפנים: "משהו לא בסדר" או שאולי זאת חברה טובה שמעזה לקחת אתכם הצידה ולשאול באינטונציה מודאגת אם הכול טוב. האם ייתכן שאתם נמצאים במערכת יחסים רעילה ואתם אפילו לא מודעים לכך?

 

מערכת יחסים רעילה עלולה לגרום לנו למתח פיסי ונפשי, לפתח אצלנו רגשות אשמה על מה שעשינו או לא עשינו במסגרת הזוגיות, לשקר לקרובים לנו ולעצמינו, ואף להרחיק מאיתנו את יקירינו ולהביא למצב נפשי ירוד ולביטחון עצמי נמוך. בנוסף, במקרים רבים, מערכת יחסים רעילה עלולה להתדרדר בקלות למערכת יחסים אלימה, ולכן יש לשים לב לנורות האזהרה.

 

נשים רבות סובלות ממערכות יחסים רעילות, אך לא רק נשים. הכתבה הבאה מיועדת עבור נשים וגברים כאחד, העלולים לסבול ממערכת יחסים רעילה ומנוסחת בלשון נקבה, רק מטעמי נוחות.

 

 

 

 

היו היה פעם לפני שנים רבות

מערכת יחסים רעילה יכולה להתחיל כמו כל מערכת יחסים נורמטיבית. לבן הזוג המתעלל לא יהיה כתר זרחני על הראש, ואיש לא יצביע על כך שהוא עתיד להרוס את חייך או לפגוע בהם באופן משמעותי. מרבית הבעיות יתגלו באופן איטי ואף מבוקר, במהלך הקשר שלכם.

 

ברוב המקרים, תחושי שמשהו "לא תקין", אבל ייתכן שלא תצליחי לשים את האצבע על הבעיה, עד שכבר תהיי עמוק בקשר ומחויבת רגשית לאותו אדם.

 

מלבד הבעיה שלא תמיד נבין או נכיר בכך שאנו מעורבים במערכת יחסים רעילה, בחלק מהמקרים אף נאשים את עצמינו בבעיות שהיא יוצרת, בגלל הרגשות החזקים שנחוש כלפי בן הזוג. רגשות, שלרוב יאפילו על הרציונל או על קולם של הורינו.

 

אז מה מאפיין מערכת יחסים רעילה וכיצד נוכל לזהות אם אנחנו מעורבים באחת כזאת?

זוג לאחר ריב - במערכת יחסים רעילה
עלולה לגרום למתח פיסי ונפשי | צילום: shutterstock

 

 

הנה כמה סימנים שאתם בזוגיות רעילה

 

 • המשפחה והחברים לא סובלים את בן הזוג שלך?

  נכון שזה לא בהכרח מעיד על משהו. ליתר דיוק, רוב הסיכויים שבמהלך חייך תיקחי חלק פעיל במערכת יחסים אחת לפחות שאמא או חבר קרוב לא יאהבו, וזה לא בגלל שמערכת היחסים שלכם רעילה, אבל בהחלט ישנם מקרים רבים שזאת כן תהיה הסיבה לכך.


  במערכת יחסים רעילה, בן הזוג ינסה להרחיק אותך מהאנשים המספקים לך תמיכה במטרה לבודד אותך ולהפוך אותך לנוחה יותר להשפעה. לעיתים, הדאגה שיחושו כלפיכם האנשים הקרובים אליכם ביותר, היא סיבה מספיק טובה לעשות בדק בית.
 • האם את מבלה את מרבית זמנך בדאגות על מערכת היחסים שלך?

  אם כן, זה לא סימן טוב. חוסר ביטחון במערכת יחסים הוא חלק טבעי מהתפתחות של קשר, בעיקר בשלבים הראשונים, אך אם זה נמשך לאורך זמן – ייתכן שיש סיבה טובה לכך. אם את דואגת ברמה שאת מתקשה להירדם בלילה או בוכה בתכיפות, זה עלול לרמוז על כך שאת במערכת יחסים רעילה.

  מתקשה להירדם בלילה? | צילום: shutterstock
 • האם בן הזוג שלך מצפה שתבלי כל הזמן אך ורק איתו?

  אומנם בתחילת הקשר אנחנו רוצים להיות רוב הזמן עם בן הזוג שלנו. אבל מה קורה אם גם לאחר תקופת הזמן הזאת, כאשר מערכת היחסים נכנסת לאיזו רוטינה משלה, הוא עדיין מתעקש שתבלי רק איתו?


  אם החיים הופכים להיות רק סביבו וסביב צרכיו, מבלי להתחשב ברצונות שלך ובעצמאות שלך ואפילו עלולים לגרום לניתוק קשרים משמעותיים אחרים בחייך – זה בהחלט סימן שכדאי לשים לב אליו!

  יש הבדל בין מתן תשומת-לב וגמישות ביחסים, לבין השתלטות עוינת חד צדדית עליה. מערכת יחסים בריאה היא כזאת שנותנת לכל אחד מבני הזוג את החופש לעשות כרצונו, כל עוד זה לא פוגע באחר, ויכולה לתרום לצמיחתו האישית.
 • האם את לא סומכת על בן הזוג שלך?

  אמון הוא ערך בסיסי במערכת יחסים ובלעדיו יהיה קשה מאוד לבנות תשתית ראויה למערכת זוגית. אי אמון יכול לגרור חשדנות ומתח, ולבסוף אף לפוצץ את העסק. אם את מרגישה שבן הזוג שלך לא נאמן אליך, או מרגישה צורך תמידי להוכיח לבן הזוג שלך שאת נאמנה לו – כנראה שמשהו כאן לא בסדר.


  סימן נוסף לחוסר אמון יכול להתבטא בכך שבן הזוג שלך מבקש לדעת את כל הסיסמאות למכשירים האישיים שלך. זה נכון שרוב הזוגות יודעים את הסיסמאות האחד של השני, מטעמי נוחות, עם זאת, במידה וזה נובע מתוך הצורך התמידי של בן הזוג לוודא שאת לא בוגדת בו – מדובר בסימן שאינו מבשר טובות כלל.

  שימי לב: היסטורית הגלישה באינטרנט או הודעות פרטיות שאת מחליפה עם חברים או משפחה – אינם מיועדים לבדיקה חוזרת ונשנית על-ידי בן הזוג, לא משנה מאילו סיבות.
 • האם בן הזוג שלך מתעלל בך רגשית או פיסית?

  נכון, מדובר בשאלה מורכבת יותר ובתשובה מורכבת לא פחות. זאת משום שככל הנראה, אם מישהו מאיתנו היה משוכנע שבן הזוג שלו מתעלל בו פיסית או נפשית, כנראה שהוא היה קם והולך.

  אך פעמים רבות אנו סובלים מהתעללות נפשית, מבלי שאנו מבינים שזה מה שמתרחש, ולעיתים אף סובלים מתסמונת האישה המוכה, בה אנו מכחישים ואף מצדיקים את מעשה בן הזוג המתעלל.

  אבל בואו נדבר רגע על האפשרות הרכה יותר – האם אתם מרגישים שבן הזוג שלכם מדכא אתכם יותר מאשר הוא תומך בכם, או גורם לכם להרגיש לא מספיק מוצלחים? אם כן, זה סימן שבהחלט צריך לבדוק.

  תמיד תזכרי: אלימות נפשית היא אלימות לכל דבר. צלקות נפשיות כואבות לא פחות מצלקות אמתיות.

  עלולה להידרדר למערכת יחסים אלימה | צילום: shutterstock
 • האם בן הזוג שלך מפעיל עליך מניפולציות רגשיות כדי להשיג את מבוקשו?

  גם אם הוא לא אומר לך במפורש "את זה אני לא אוהב" או – "את זה לא כדאי שתעשי", אבל מפעיל עליך שלל מניפולציות אחרות רגשיות כמו הימנעות והסתה קבועה – כדאי שתשימי לב לכך.


  מערכת יחסים בריאה אמורה להפרות אתכם ולא למנוע מכם להתפתח או להתנסות, רק משום שבן הזוג שלכם לא אוהב את מה שאתם עושים.

  גם אם כשאתם מתווכחים, נדמה לך שכל האחריות והאשמה נופלת עליך באופן קבוע וחסר קשר לסיטואציה – כנראה שמדובר בסימן אזהרה גדול.

  אם הוא מקטין אותך, אומר לך שלא הבנת, או למעשה שולל ממך את המחשבות והרגשות שלך באופן קבוע – הדבר יכול להיות נוראי עבורך.

 

אז גילינו שאנחנו מעורבים במערכת יחסים רעילה – מה נוכל לעשות בנוגע לכך?

 

 • שימו לזה סוף

  אל תישארו במערכת יחסים שלא גורמת לכם להרגיש טוב רק משום שאתם זוכים לתשומת לב. במידה ואתם מעורבים במערכת יחסים רעילה שהיא גם אלימה, אל תיפרדו מבן הזוג לבד ואל תעשו זאת מבלי לספר למישהו על כך.

 • היצמדו לתוכנית

  אם החלטתם לשים לזה סוף, אל תשאירו קצוות פתוחים. מה זה אומר? אל תופיעו באירועים שאתם יודעים שבן הזוג לשעבר יהיה שם ואל תעקבו אחריו באינסטגרם ותחלקו לבבות ללא הכרה. תכנית גיבוי היא דבר טוב, אבל לא במקרה הזה. למרות המחשבה שהפעם זה יהיה אחרת, רוב הפעמים אין זה כך. זכרו את הפעמים שחשתם רע בגלל בן הזוג הקודם והיצמדו לתוכנית.

  אל תתפתו לשלוח הודעות | צילום: shutterstock
 • אל תאשימו את עצמכם

  רגשות אשמה לא יעזרו במקרה הזה. לא הכול באשמתכם וחבל שתיקחו את כל האשמה עליכם. לפעמים דברים קורים מפני שהם קורים ומפני שנסיבות חיינו הביאו אותנו לפעול כך.

 • תבלו כמה שיותר זמן עם האנשים שאוהבים אתכם

  התמקדו בהם ושימו אותם בראש סדר העדיפויות שלכם. האנרגיה הטובה יכולה לשפר את מצב הרוח שלכם ולהזכיר לכם שאת טובים ומוכשרים גם בלעדיהם.


 • התייעצו עם בעל מקצוע

  לפעמים לשוחח עם החבר.ה הטוב.ה זה לא מספיק. הם אינם אובייקטיבית ולעיתים אין להם כלים לעזור לכם. בעל מקצוע טוב כמו פסיכולוג או תרפיסט יכולים להעניק לך פתרונות פשוטים וביטחון להמשיך הלאה, בלי לסחוב על עצמכם יותר מדי.

 

האם הכתבה עניינה אותך?

כן לא

בנוסף

רוצים לקבל עדכונים על יחסים ומיניות למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

עוד באותו נושא

זוגיות תפסיקו לדרוש מהגבר שלכן ותתחילו לדרוש מעצמכן: שיחת בנות עם רוני שינקמן

למה לנשים קשה יותר למצוא זוגיות, מדוע לעיתים נעדיף להישאר במערכת יחסים בינונית...

ראיון עם:

רוני שינקמן

בלוגרית ומאמנת זוגית

זוגיות הזוגיות שלכם הולכת להפוך לפתוחה אחרי הכתבה הזאת

"אני נמצאת בזוגיות פתוחה: עם בעלי 22 שנים ועם החבר - 8. גם...

ראיון עם:

ד"ר (PhD) מאשה הלוי

מגשרת זוגית

זוגיות "גברים הם בור של סודות": שיחה עם קרן אלאלוף שרעבי מייסדת מאמאצחיק

מה הבעיה שלהם, מה הם פשוט לא מבינים עלינו ועל מה בחיים לא...

ראיון עם:

קרן אלאלוף שרעבי

לנפש טריקת הדלת האחרונה: איך מתמודדים עם מרד נעורים בגיל ההתבגרות

צעקות וריבים אין סופיים בבית? שימו לב לחדשות הבאות: יכול להיות שבניגוד למה...

ראיון עם:

רועי אזולאי

מומחה להדרכת הורים ואימון מתבגרים

סקס המדריך לגסויות: איך "לדבר מלוכלך" במיטה?

איך עוברים משיח שגרתי, מכבד ואוהב עם בן או בת הזוג לדיבור מלוכלך?...

מערכת LivA

זוגיות איך תשפרו את הסיכויים שלכם למצוא בן זוג אונליין?

האם כדאי לפתוח שיחות ב"היי", הייתכן שעדיף להתכתב עם כמה פרופילים במקביל, ומה...

מערכת LivA

זוגיות אני חושב משמע אני אוהב: על ייעוץ זוגי פילוסופי כבר שמעתם?

מה חשבו הפילוסופים הגדולים בהיסטוריה על אהבה ואיך התפיסות שלהם יכולות להשפיע על...

ראיון עם:

ד"ר (PhD) שלומי ששון

ד"ר לפילוסופיה פוליטית

סקס בודקים ונהנים: מה הם צעצועי המין שהכי מתאימים לך?

הצעצוע שמאפשר לבן הזוג לגרום לך לרטוט מרחוק, זה שיספק לך תחושת חדירה...

אסף גרושקובסקי

לנפש על "סטייקיישן" כבר שמעתם? זה מה שעושים אנשים שיוצאים לחופשה בבית

את ההנאה והספונטניות שבנופש בחו"ל כבר מזמן לקחו לנו. ואם לא את אלו,...

נטלי רון