מה לעשות עם ילד שלא מתקלח ולא שומר על היגיינה?

ילד שנראה ומריח רע בשל היגיינה לקויה יכול לעורר המון אי־נוחות בהוריו. מה אם יעירו לו הערות מעליבות או יחשבו שהוא חווה הזנחה? יועצת חינוכית ממליצה להתמודד עם המצב בשיטת התגמולים וההשלכות

5 דק׳

הסבון בכה מאוד | צילום: shutterstock

הסבון בכה מאוד | צילום: shutterstock

שתף:

הסבון בכה מאוד | צילום: shutterstock

אז הילד שלכם מסרב להתקלח, לצחצח שיניים או לגזור ציפורניים. הוא לא מרבה להחליף בגדים, לא מכיר במושג "דיאודורנט" ונמצא ביחסים מרוחקים עם מברשת השיער. לפעמים זה נמשך ימים, ולעיתים אפילו שבועות.

 

אתם מביטים בו וכנראה שגם מריחים אותו, ועד כמה שאתם רוצים לאפשר לו להיות עצמאי ולהכיל אותו בכל ניחוח ומראה, יכול להיות שאתם מעט מובכים ממנו וחוששים לתגובות שהוא וההורות שלכם, יקבלו.

 

הבשורה המרגיעה ביותר שיש לנו לתת לכם היא שמדובר בתופעה נפוצה. ילדים עוברים שלבים שבהם היגיינה יכולה להיות מאתגרת עבורם, במיוחד בגיל ההתבגרות.

 

 

 

 

הסיבות האפשריות לכך הן שלפעמים פשוט לא בא להם או לא איכפת להם מטיפוח והיגיינה. ילדים רבים אינם רוצים לבזבז את זמן המסך או המשחק שלהם על פעילויות ומטלות חובה, והיגיינה היא בדיוק כזאת.

 

עבור ילדים, הבחירה בין משהו מהנה למשהו שנראה משעמם, היא קלה. הם כמעט תמיד יבחרו באופציה המהנה, והאמת שקשה שלא להבין אותם.

 

חשוב גם לקחת בחשבון שגיל ההתבגרות מהווה מעבר מאתגר לילדים. גופם זקוק לפתע לטיפוח וטיפול נוספים כדי להישאר נקי; בין אם מדובר על הסרת שערות, שימוש בדיאודורנט או במוצרי היגיינה נשית וכמובן טיפול בפצעונים.

 

בני נוער זקוקים לזמן ולתרגול כדי ללמוד הרגלים חדשים לטיפול ולטיפוח גופם המשתנה. זוהי תקופה מבלבלת, וילדים רבים מתנגדים לשינוי השגרה. במקרים מסוימים ההתנגדות נובעת פשוט מחוסר ידע ומהצורך בזמן להסתגלות.

 

שרה בין, יועצת חינוכית ומאמנת הורים, מסבירה כי ישנם מקרים בהם היגיינה גרועה היא חלק ממאבק כוחות גדול ומתמשך. "כשזה קורה", היא אומרת, "ככל שאתה מנסה לשלוט בילד שלך יותר, כך הוא יותר מתנגד".

 

היגיינה של ילדים ובני נוער: נערה לא מסורקת
שלב הריחוק מהמסרק | צילום: shutterstock

 

לשלול בעיות רגשיות או גופניות

"אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון לגבי ילדים הסובלים מהיגיינה לקויה הוא שסירוב להתקלח או לצחצח שיניים יכול לפעמים להיות סימפטום של דיכאון, הפרעה דו־קוטבית, טראומה או בעיה אחרת של בריאות הנפש", אומרת בין.

 

אם ההיגיינה הלקויה של ילדכם מלווה בשינויים בהתנהגות, בירידה בביצועים הלימודיים, בבעיות חברתיות, או מהווה סיכון בריאותי, מומלץ לקבוע פגישה עם רופא הילדים כדי לשלול בעיה בריאותית – פיזית או נפשית.

 

 

לדבר על היגיינה עם הילדים

"אני תמיד ממליצה להקשיב לפרספקטיבה של הילד ולהבין את נקודת המבט שלו", אומרת בין ומציעה לשבת עם הילד בזמן רגוע יחסית ולשאול:

 

"מה הסיבה שאתה לא רוצה להתקלח? מה אתה לא אוהב בזה?".

 

לדברי בין, לעיתים מדובר בבעיה פתירה אם משתמשים בקצת יצירתיות. "אם הילד שלכם עובר את גיל ההתבגרות, כדאי לדבר על השינויים שחלים בגופו והופכים את ההיגיינה האישית לכל כך חשובה, כגון עור שהופך לשמן יותר ובלוטות הזיעה שהופכות לפעילות יותר באזור בית השחי.

 

"אגב, אני לא יכולה להדגיש מספיק חזק כמה חשוב להיות עדין ואוהב כלפי הילד בעת טיפול בנושאים רגישים כמו היגיינה. סביר להניח שהילד יהיה מאוד פגיע ואף יחוש בושה לשוחח עליו".

 

היגיינה של ילדים ובני נוער: ילד עם פצעונים ושיעור של גיל ההתבגרות
הקפידו על שיח רגיש | צילום: shutterstock

 

להתמקד במה שאתם יכולים לשנות

בין מייעצת שלא לנסות להכריח את הילד להתקלח או לצחצח שיניים.

 

אל תגרמו להם להתקלח דרך ביוש שלהם, או שימוש בהקנטות וכינויים עוקצניים, כמו להגיד להם שהם מסריחים או להגיד להם שאתם לא רוצים להיות בסביבתם.

 

"בסופו של דבר, אתה לא יכול לגרום לאדם אחר לעשות משהו שהוא לא רוצה לעשות. זה הרבה יותר יעיל להתמקד במה שיניע את הילד שלך ויטיל עליו את האחריות לתרגול היגיינה טובה יותר".

 

 

 

עד כמה שנושא התגמול על התנהגות טובה, או "שוחד", כפי שהורים מסוימים מכנים אותו, נמצא במחלוקת בתחום החינוכי, בין ממליצה, במיוחד עם ילדים צעירים, לתגמל התנהגויות הקשורות להיגיינה. מה למשל? לתת פרס יומי לילד לאחר ביצוע משימות ההיגיינה האישית, דוגמת זמן נוסף בלילה לפני כיבוי האורות.

 

"הורים יכולים גם ליצור תפריט של תגמולים שילדם יכול לבחור מתוכם, כדי לשמור על רמת ההתעניינות שלו ולמנוע ירידת מוטיבציה", מדגישה בין.

 

עוד ב לנפש

"ילדי הקורונה": פרופ' עמוס רולידר מסביר איך מונעים מהילדים לאבד כיוון

לכתבה המלאה

 

לתת לילד להתמודד עם ההשלכות של היגיינה לקויה

"אני תמיד אומרת להורים, 'לעולם אל תזלזל בערך ובכוח של השלכות טבעיות', כמו התגובה השלילית של חבריהם לריח גופם או לשיער שמנוני. ילדים בוטים מאוד, ורבים לא יהססו לומר לילדכם שיש לו ריח רע מהפה, לדוגמה.

 

"האם אתם רוצים שאחד מהדברים המביכים האלה יקרה לילד שלכם? כנראה שלא. אבל, בסופו של דבר, הדבר הטוב ביותר והיחידי שאתם יכולים לעשות הוא לתת לילדים שלכם את כל הידע והכלים הדרושים כדי לשמור על היגיינה. לא יותר מזה".

 

היגיינת ילדים ובני נוער: אימא מנחמת ילדה פגועה
ילדים רבים לא יהססו להעיר לילדכם | צילום: shutterstock

 

להתמודד עם היגיינה לקויה מרדנית

בעיית היגיינה של ילדים, בעיקר בגיל ההתבגרות, עשויה להיות מעשה של התרסה. במקרה זה, הבעיה האמיתית היא מאבקי כוח בין הורים לילדים.

 

בין אומרת שאם הילד שלכם מסרב להיענות בכל פעם שאתם מבקשים ממנו לעשות משהו, ואם אתם רואים שהוא כל הזמן בוחן את החוקים שלכם – אתם נמצאים במאבק כוחות מולו.

 

"המפתח להתמודדות עם מאבק כוחות הוא לא להישאב לתוכו ולעזור לילדכם לפתח כישורים טובים יותר לפתרון מחלוקות ובעיות", אומרת בין ומסכמת: "היו סבלניים. ילדים בסופו של דבר יבחרו בעצמם, לא משנה מה. השתמשו בשיטת התגמולים וההשלכות וספקו להם את הכלים הדרושים כדי לדאוג לעצמם. זה הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כהורים".

האם הכתבה עניינה אותך?

כן לא

בנוסף

רוצים לקבל עדכונים על תינוקות וילדים למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

עוד באותו נושא

בריאות למה אסור לכם להשתמש במקלוני ניקוי אוזניים ומהי האלטרנטיבה?

אנחנו חודרים איתם למקומות שהם לא אמורים להיות בהם ומביאים על עצמנו...

נטלי רון

טיפוח ויופי שפתיים יבשות וסדוקות? איך להתמודד עם התופעה באופן טבעי

הן יבשות, סדוקות, שורפות ומדממות ויש לזה סיבה טובה. הנה כמה פתרונות פשוטים...

סימי שאואר

שיטות נוספות למה אתם צריכים ניקוז לימפטי ואיך תעשו אותו לבד?

עיסוי לימפטי הוא טיפול לא פולשני שנועד להמריץ את פעילות מערכת הלימפה ולהביא...

עדי כץ

נשים מה קורה לחזה שלנו כשאנחנו מפסיקות ללבוש חזייה?

רבות מרגישות הרבה יותר בנוח בלעדיה ולובשות אותה רק בגלל ש"חייבים", אבל החייים...

סימי שאואר

לנפש "באתי, זהיתי, טיפלתי": מה זה CBT ?

המטפל לא שותק או מהנהן, הטיפול לא לוקח שנים ואף אחד לא מדבר...

ראיון עם:

ברק סבר

מטפל CBT

תינוקות וילדים אחת ולתמיד: איך ריטלין משפיע על המוח שלנו?

למרות שהוא נחשב יעיל, טיפול בריטלין בילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עדיין מעורר...

ראיון עם:

ד"ר עידית פוזנר

רופאה מומחית בנוירולוגית ילדים

טיפוח ויופי טירוף הגוואשה: עד היום לא השתמשנו בה נכון

אם הפיד שלכם התמלא בשנה האחרונה בנשים שמושכות אבן צבעונית על הפנים, כנראה...

נטלי רון

זוגיות חיסון קורונה לילדים: מה קורה כשהורה אחד מסרב והשני מסכים?

עוד לא התאוששנו מהמאבק של מתנגדי החיסונים ואנחנו כבר נכנסים למאבק חדש: הורים...

ראיון עם:

ד"ר נגה נברו

פסיכולוגית ומטפלת משפחתית

לנפש הכל מאה אחוז? כיצד תוכל לזהות האם אתה פרפקציוניסט

הוא יכול להביא אותנו להישגים חסרי תקדים, אבל בה בעת גם למרר את...

ראיון עם:

עומרי שדה

פסיכולוג קליני מומחה