איזה כאב ראש! סוגי כאבי הראש השונים ואיך נוכל לטפל בהם

איזה כאב ראש עוצמתי עד כדי כך שהוא מביא למחשבות אובדניות ואיזה עלול להעיד על זיהום בסינוסים, כיצד מרגישה מיגרנה, ומה נוכל לעשות בכדי להקל על הכאבים?

8 דק׳

איזה כאב ראש? | צילום: shutterstock

איזה כאב ראש? | צילום: shutterstock

שתף:

איזה כאב ראש? | צילום: shutterstock

מי מאיתנו לא סבל, אולי אפילו ממש לאחרונה, מכאב ראש?… כאב ראש מהווה את אחת הבעיות השכיחות ביותר שמפריעות לשגרת חיינו. למעשה, כ-80% מן האוכלוסייה סובלת מהם. ישנם סוגים שונים של כאבי ראש, ביניהם שכיחים ונדירים יותר, והסיבות לכאבי הראש הן רבות.

 

החדשות הטובות שנוכל לספר במעמד זה הן שמרבית כאבי הראש ניתנים לטיפול בעזרת טיפול תרופתי או שינוי אורח חיים. אך בכדי שנוכל לטפל בהם כראוי, רצוי קודם לכן לאבחן מאיזה כאב ראש אנחנו סובלים, ומדוע זה קורה לנו. רק כך נוכל לוודא ולמנוע הישנות הכאבים.

 

לפני שנתחיל בסקירת סוגי כאב הראש השונים, כדאי לדעת שיש סוגים מסוימים של כאב ראש המחייבים פניה לטיפול רפואי מיידי. לכן, אם אתם חווים כאב ראש עז בעוצמות שטרם חוויתם, או שכאב הראש מלווה בצוואר נוקשה, חום (מעל 38 מעלות צלזיוס), פריחה, הקאות, בלבול, שיתוק באחד מאברי הגוף, אובדן ראייה או קושי בדיבור, יש לפנות לטיפול רפואי מיידי.

 

 

 

 

אם אתם עדיין איתנו, בואו ננסה להכיר יחד את סוגי כאב הראש השונים, בלי לסבול מכאב ראש בעצמינו. נתחיל?

 

מיגרנה

מיגרנה
מיגרנה | איור: shutterstock

המיגרנה מאופיינת ככאב ראש אינטנסיבי, אשר מופיע לרוב בצד אחד של הראש. המיגרנה מלווה לעתים קרובות ברגישות לאור ולקול, ולעתים גם בבחילות והקאות. מי שסובל ממיגרנה יודע כי יש ביכולתה לשבש את שגרת היום-יום, שכן מדובר פעמים רבות בכאב משתק. יש שני סוגי מיגרנה עיקריים: הראשון ללא אאורה והשני עם אאורה, הכוללת סימפטומים מוקדמים טרם הופעת כאב הראש.

 

 

מי נמצא בסיכון למיגרנה?

לנשים סיכוי גבוה פי שלושה מגברים לפתח מיגרנה. גם אנשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית הם בעלי סיכוי מוגבר למיגרנות.

 

 

מה עלול לעורר מיגרנה?

יש כמה גורמים שעלולים לעורר מיגרנה. בין היתר שינה לא מספקת, דילוג על ארוחות, התייבשות, תנודות הורמונליות וחשיפה לכימיקלים. יש גם מזונות מסוימים שעלולים לעורר מיגרנות אצל אנשים שיש להם נטייה לכך, כמו מונוסדיום גלוטמט ומזונות שמכילים קפאין (למשל, קפה, שוקולד וקולה).

 

 

כיצד יש לטפל במיגרנה?

לרוב, הטיפול האפקטיבי ביותר למיגרנה הוא משככי כאבים ללא מרשם. זאת מכיוון שהם זמינים לנו ונחשבים ליעילים במיוחד. אם אלה לא עוזרים, הרופא עשוי לרשום לכם טריפטנים – תרופות מפחיתות דלקת, אשר משנות את זרימת הדם במוח. כאמור, טיפול תרופתי נחשב יעיל, אך יש לומר שיעילותו לטווח הארוך – מוטלת בספק.

 

אם אתם מעדיפים טיפול טבעי, נסו קודם כל לשמור על אורח חיים בריא ולהקפיד על שינה מספקת, על שתיית מים מרובה, ועל תזונה בריאה ומאוזנת שאינה כוללת מזונות מעובדים או מזונות המכילים אלכוהול או קפאין הידועים כמעוררי מיגרנות.

 

בנוסף, מומלץ גם לתרגל יוגה באופן קבוע. מחקרים מראים שתרגול קבוע של יוגה עשוי להפחית את תדירות המיגרנות, את משך המיגרנות ואפילו את עוצמתן.

 

מלבד זאת, נסו לשאוף שמן לבנדר או לעסות את הרקות בשמן לבנדר. מחקר מ-2012 מצא שאנשים ששאפו במשך רבע שעה שמן לבנדר בזמן התקף מיגרנה, חוו הקלה מהירה יותר בהשוואה לאלה ששאפו פלסבו. גם מריחת שמן אתרי מנטה על הרקות עשויה להביא להקלה, אך יש לדלל את השמן עם שמן נשא.

 

 

רולר מיגרנה - אור המדבררולר מיגרנה
להקלה על כאבי ראש בזמן מיגרנה, למריחה ועיסוי

 

 

כאב ראש מקבצי

כאב ראש מקבצי
כאב ראש מקבצי | איור: shutterstock

ככל הנראה מדובר בכאב העוצמתי מכולם, אפילו יותר ממיגרנה, הגורם לייסורים רבים. כאב הראש המקבצי הינו כאב ראש עז ונוקב המורגש מאחוריי או סביב עין אחת. הכאב מלווה לפעמים בנפיחות, סומק, הזעה, דמעות, נזלת וצניחת עפעף באותו צד בו מופיע הכאב. ביכולתו של כאב הראש המקבצי להעיר משינה, ולעתים הוא עז עד כדי כך שהוא עלול לגרום לסובלים ממנו למחשבות אובדניות.

 

שמו ניתן לו מסיבה מסוימת: סוג הכאב הזה מופיע במקבצים – בהתקף פתאומי, ללא סימני אזהרה או סימנים מוקדמים, ונמשך כ-15 דקות עד שלוש שעות, לרוב בזמן שעות הלילה. כאב הראש המקבצי עלול לחזור כמה פעמים ביום, לעתים במשך חודשים, ואז להיעלם כלעומת שבא, עד הפעם הבאה (שיכולה להופיע כעבור חודשים או שנים). הבשורה המעודדת היא שמדובר בתופעה נדירה יחסית, הפוקדת אחד מתוך אלף אנשים.

 

 

מי נמצא בסיכון?

גברים נמצאים בסיכון גבוה פי 3 מנשים לסבול מכאבי ראש מקבציים. גם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר.

 

 

מה עלול לעורר את הכאב?

סוגייה זו מעוררת עדיין מחלוקת. מה שידוע הוא שהכאבים האלו שכיחים יותר באביב ובסתיו, ויש אנשים שהכאבים מתעוררים אצלם לאחר צריכת אלכוהול, או לאחר עלייה משמעותית בחום הגוף (למשל, בעקבות פעילות גופנית מאומצת). חוקרים מעריכים שלכאבים יש קשר לתפקוד לקוי של ההיפותלמוס במוח.

 

 

כיצד יש לטפל?

במקרה הזה, טיפול נכון עשוי להפחית את חומרת ההתקפים ואת תדירותם. הוא עשוי לכלול טיפול בשאיפת חמצן נקי בלחץ גבוה דרך מסיכת אף או משקפי חמצן, או טיפול בתרופות מקבוצת הטריפטנים (שמשמשות גם לטיפול במיגרנות). בנוסף, קיים גם טיפול מניעתי למי שנוטה לסבול מכאבים אלה, שעשוי לכלול תרופות מקבוצת חוסמי תעלות סידן, סטרואידים ואת הורמון השינה מלטונין.

 

 

עוד ב שיטות טיפול

ג'ינג'ר והמון שום: טיפול טבעי בקלקול קיבה

לכתבה המלאה

 

 

כאב ראש הנובע ממתח

כאב ראש ממתח
כאב ראש הנובע ממתח | איור: shutterstock

בשונה ממיגרנה, לא מדובר בכאב ראש פועם או משתק, אך עם זאת, יהיה קשה מאוד להתעלם מנוכחותו. זהו כאב מתון ועמום, אשר מופיע לרוב בכל הראש. כאב הראש הזה עשוי להיות מלווה ברגישות סביב הצוואר, המצח, הקרקפת והכתפיים.

 

 

מי נמצא בסיכון?

בעיקר מבוגרים ומתבגרים.

 

 

מה עלול לעורר את הכאב?

בראש ובראשונה מתח, וכן שינה לא איכותית, דילוג על ארוחות, רעש חזק, התייבשות ופעילות גופנית לא מספקת.

 

 

כיצד יש לטפל?

במרבית המקרים, משכך כאבים ללא מרשם כמו אספירין או אדוויל, יעשה את העבודה. עם זאת, אם אתם סובלים לעתים קרובות מכאבים כאלה, כדאי לעשות שינוי באורח החיים, אשר בדרך כלל יביא להקלה. הקפידו על שינה מספקת, על פעילות גופנית ומתיחות באופן קבוע, על תרגילים לשיפור היציבה, והתנסו בטכניקות הרפיה שונה, כמו מדיטציה, נשימות ויוגה.

 

בנוסף, במידה ואתם סובלים מכאב מסוג זה, מומלץ לעשות בדיקת ראייה. לעתים כאב הראש נובע ממאמץ של העיניים, כך שהרכבת משקפיים מהווה פתרון יעיל והולם.

 

 

 

 

כאב ראש הנובע מאלרגיה או מסינוסיטיס

כאב ראש מאלרגיה או סינוסיטיס
כאב ראש הנובע מאלרגיה או סינוסיטיס | איור: shutterstock

חשוב לציין שכאב ראש נובע פעמים רבות מאלרגיות ומסינוסיטיס. במקרים אלה, הכאב מתמקד בעצמות הלחיים, במצח, על גשר האף ובקדמת הראש. בדרך-כלל כאב הראש מלווה בנזלת או בגודש באף, ולעתים גם בחום ובנפיחות המתבטאת בעיקר בפנים.

 

 

מי נמצא בסיכון?

אנשים הנוטים לסבול מאלרגיה עונתית.

 

 

כיצד יש לטפל?

הטיפול הטוב ביותר במקרה הזה הוא דילול הריר המצטבר שגורם ללחץ בסינוסים, בעזרת תרופות אנטיהיסטמיניות, וכן בעזרת תרופות ותרסיסים להקלת על גודש באף.

 

אם אתם מעדיפים את הדרך הטבעית, נסו להשתמש בתרסיס מי מלח שמקל על הגודש. היינו ממליצים למי שחש בכאב מסוג זה, לגשת לבדיקת רופא אשר יחליט אם יש צורך בטיפול אנטיביוטי.

 

 

כאב ראש הורמונלי

לעתים קרובות, נשים רבות חוות כאבי ראש הנובעים מתנודות הורמונליות. אלה נפוצים יותר בזמנים מועדים לפורענות, כמו בזמן הריון או בזמן הווסת, אך יכולים להופיע גם טרם הופעת הווסת, או מיד בסיומה. גם גלולות למניעת הריון עלולות לגרום לכאבי ראש הורמונליים.

 

 

מי נמצא בסיכון?

נשים בגיל הפוריות.

 

 

כיצד יש לטפל?

שוב, משככי כאבים ללא מרשם, לרוב יעזרו להפיג את הכאב. אך יש לזכור שגם לרפואה האלטרנטיבית יש הרבה מה להציע בתחום הזה: דיקור סיני יכול להקל על תופעות הנגרמות מתנודות הורמונליות כמו כאבי ראש ומיגרנות.

 

בנוסף, טכניקות תנועה שונות דוגמת יוגה, טכניקות הרפיה ותזונה מותאמת, יכולים לעזור באופן משמעותי להפחתת הכאבים ובמניעת הופעה חוזרת שלהם.

 

 

כאב ראש בזמן מאמץ

כבר החלטתם שסוף כל סוף אתם נכנסים למשטר של כושר, אבל מהר מאוד נאלצתם להפסיק כי תוך כדי הריצה השאפתנית שלכם הייתם צריכים לתפוס את הראש שלא יכאב?

 

אתם לא לבד. לעיתים, כאבי ראש נוטים להופיע תוך כדי, או אחרי, פעילות גופנית אינטנסיבית, כמו ריצה, הרמת משקולות ואפילו קיום יחסי מין. הסברה היא שהפעילויות הללו גורמות לזרימת דם מוגברת לגולגולת, מה שעלול להביא לכאב ראש פועם משני צדי הראש.

 

הבשורה הטובה היא שכאבי ראש כאלה נמשכים לרוב זמן קצר – בין דקות ספורות לשעות אחדות. עם זאת, אם אתם חווים כאבי ראש מסוג זה, כדאי לפנות לייעוץ רפואי על מנת לשלול בעיה רפואית רצינית יותר.

 

כאב ראש בזמן ריצה
גם בזמן מאמץ ממושך ייתכן כאב ראש | צילום: shutterstock

 

מי נמצא בסיכון?

אנשים שעושים פעילות גופנית אינטנסיבית.

 

 

כיצד יש לטפל?

בדרך כלל משככי כאבים ללא מרשם מהווים פתרון יעיל ומהיר.

 

 

 

 

כאב ראש הנובע מלחץ דם גבוה

כאב ראש פועם בשני צדי הראש, אשר הולך ומחמיר בכל פעולה שעושים – עשוי להצביע על לחץ דם גבוה במיוחד. זהו סימן אזהרה המחייב פניה מיידית לטיפול רפואי, במיוחד אם הכאב מלווה בשינויים בראייה, קוצר נשימה, כאבים בחזה, חוסר תחושה או תחושת נימול.

 

 

מי נמצא בסיכון?

אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה.

 

 

כיצד יש לטפל?

במקרה הזה ההמלצה שלנו היא לא לקחת כדור שימסך את הכאב, אלא מיד לגשת לטיפול רפואי. בדרך כלל אחרי שמייצבים את לחץ הדם, כאב הראש חולף מעצמו.

האם הכתבה עניינה אותך?

כן לא

בנוסף

רוצים לקבל עדכונים למייל?

הצטרפו לניוזלטר שלנו ואל תפספסו את מה
שמעניין אתכם באמת

בלחיצה על כפתור החץ הינך מאשר/ת קבלת ניוזלטרים ומידע פרסומי

עוד באותו נושא

בריאות להרעיב את הסרטן: האם צום לסירוגין הוא הדרך לנצח את המחלה?

מחלימות מסרטן שד שצמו יותר שעות בין ארוחת הערב לארוחת הבוקר היו בסיכון...

סימי שאואר

לנפש הלגליזציה הבאה? סמי הזיה נגד פוסט טראומה, דיכאון ואוטיזם

במקום בו תרופות נוגדות דיכאון וחרדה וטיפולים קונבנציונליים נכשלים, נוצרת תקווה חדשה; עוד...

רויטל ונונו

עורכת ראשית

לנפש מה אנחנו לא מבינים לגבי אהבה עצמית?

האם אנשים שאוהבים את עצמם מנשקים את הראי ומפנקים את עצמם במתנות מענגות?...

צביה טורקניץ

לנפש למה אנחנו מזויפים? כך תתחילו לבטא את האמת הפנימית שלכם

המחזאי אוסקר ווילד אמר: "תהיה עצמך, כל שאר האנשים כבר תפוסים", וכנראה שידע...

צביה טורקניץ

זוגיות למצוא זוגיות אחרי גיל 30: במה אתם טועים?

המאמן לזוגיות, דן טימור, אומר שאחרי העשור השלישי בחייכם אתם צריכים לשנות תפיסות...

ראיון עם:

דן טימור

מאמן לזוגיות

בריאות מחפשים בר מים מומלץ? השווינו בין תמי 4 לבר המים המסוננים החדש של מי עדן

שחקנית חדשה ומשמעותית בתחום ברי המים המסוננים: חברת PAUZA WATER מקבוצת "מי עדן",...

בשיתוף עם PAUZA WATER

מקבוצת מי עדן

דיקור סיני חכו רגע עם הניתוח! יש טיפול טבעי בפריצת דיסק ובבלט דיסק

אם אתם עובדים בישיבה, כנראה שאתם בסיכון לפריצת דיסק או לפחות לבלט דיסק....

ראיון עם:

ערן סעדיאן

רפואה סינית ועיסוי רפואי

לנפש הוא זכאי: למה אנחנו שופטים אחרים והאם אפשר בכלל להפסיק?

מישהו חכם פעם אמר שקפיצה למסקנות היא הספורט היחידי שחלק מהאנשים עושים. כולנו...

רויטל ונונו

עורכת ראשית

דיקור סיני טריגר פינגר: על התופעה והטיפול באמצעות הרפואה הסינית

חווים כאב בעת יישור האצבע? ייתכן ואתם סובלים מ"טריגר פינגר", דלקת בגידי אצבעות...

דרור וייסר

רפואה סינית ודיקור